Etik değerler ve empati öteki insanların duygularını ve bakış açılarını tanıma ve anlama yeteneği gibi becerilere dayalı çevrim içi etik davranış ve etkileşimlerle ilgilidir. Olumlu çevrim içi etkileşimin ve dijital dünyanın bahşettiği olanakların gerçekleştirilmesinde empati çok önemli bir gerekliliktir.

 

 

 

Sağlık ve esenlik dijital vatandaşların hem sanal hem de gerçek alanlarda var oldukları gerçeğiyle ilgilidir.  O nedenle de yalnızca dijital yetkinliğin temel becerileri yeterli değildir. Bireyler, sağlık ve esenlikle ilgili konular hakkında daha fazla farkında olmalarını sağlayacak bir dizi tutum, beceri, değer ve bilgiye sahip olmalıdırlar. Dijital açıdan zengin bir dünyada sağlık ve esenlik, çevrim içi bağımlılık, ergonomi ve fiziksel duruş ve dijital ve mobil cihazların aşırı kullanımı dahil olmak ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, esenliği etkileyebilecek güçlükler ve fırsatlarla ilgili farkındalığa işaret eder.

 

 

 

e-Mevcudiyet ve iletişim, dijital vatandaşların çevrim içi mevcudiyetlerini ve kimliklerini oluşturup sürdürmelerinin yanı sıra; olumlu, insicamlı ve tutarlı çevrim içi etkileşimlerini destekleyen kişisel ve bireylerarası niteliklerin geliştirilmesiyle ilgilidir.  Buna, sanal sosyal alanlarda diğer insanlarla çevrim içi iletişim ve etkileşim gibi yetkinliklerin yanı sıra, bireylerin kendilerine ait verileri ve çevrim içi ortamda bıraktıkları izleri yönetmeleri de dahildir
(Visited 168 times, 1 visits today)